Sakrament małżeństwa

Przygotowania do sakramentu małżeństwa należy rozpocząć od uczestnictwa w kursie przedmałżeńskim, przynajmniej 6 miesięcy przed datą ślubu w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin NAZARET znajdującym się przy parafii archikatedralnej pw. Świętej rodziny w Częstochowie.

Telefon kontaktowy: 500 845 002

Jeżeli narzeczeni nie mieszkają na terenie naszej parafii wymagane jest pozwolenie na zawarcie sakramentu małżeństwa z jednej z parafii narzeczonych.

Bezpośrednie przygotowanie do sakramentu małżeństwa należy rozpocząć 3 miesiące przed ślubem dzwoniąc do kancelarii parafialnej (tel.: 34 366 88 99) i umawiając się na rozmowę kanoniczną z duszpasterzem (spisanie protokołu przedmałżeńskiego)

Dokumenty potrzebne do przeprowadzenia rozmowy kanonicznej:

• dowody osobiste narzeczonych
  • aktualne metryki chrztu (z datą do 3. miesięcy wstecz)
  • ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii
  • świadectwo bierzmowania
  • data i miejsce I Komunii Św.
  • świadectwo kursu przedmałżeńskiego
  • świadectwo z poradni rodzinnej
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (do ślubu konkordatowego) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny
  • dane świadków (imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania)

Zapowiedzi przedślubne są ogłaszane i wydawane do innej parafii po przeprowadzeniu rozmowy kanonicznej. Po wygłoszeniu zapowiedzi w innej parafii należy dostarczyć je z powrotem do naszej kancelarii.

Ostatnie spotkanie z duszpasterzem w celu podpisania ksiąg odbywa się w piątek przed planowanym ślubem. W spotkaniu uczestniczą narzeczeni i świadkowie.

Sprawy związane z oprawą muzyczną załatwiamy bezpośrednio z Panem organistą Tomaszem Derdą:

Sprawy związane z wystrojem kościoła oraz kwiatami załatwiamy z Panią Edytą: